Elmas Madenleri

Dünyanın en büyük elmas madeni 25 yaşında.

Dünyanın en zengin elmas rezervlerine sahip olan Botswana’daki Jwaneng madeni 25′nci yılını kutluyor.

Dünyanın en büyük madencilik ?irketi olan De Beers‘in CEO’su Gareth Penny, “Elmaslar çıkarıldıktan sonra kesilip parlatılıyor. Bu şekilde bir yılda 8 milyon parça üretiliyor. Bu ise, 25 yılda madenden çıkarılan elmasların dünya genelinde 100 milyon müşteri tarafından kullanıldığı manasına geliyor” dedi.

Bununla birlikte önemli oranda artan maliyetlerin işletme sıkıntılarını da beraberinde getirdiğini belirten Penny, “Yeni Jwaneng madenleri bulmak için daha fazla araştırma yapmayı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Dünyanın en büyük elmas üreticilerinden biri olan Botswana’nyn Devlet Başkany Festus Mogae, Jwaneng madeninin 1982 yılından bu yana ülkenin gayrisafi milli hasılasına en büyük katkıyı sağladığını kaydetti. Mogae, Jwaneng madeninin açılmasından sonra Botswana’nyn uluslararası piyasada en önemli elmas üretilerinden biri haline geldiğini söyledi.

Botswana ile De Beers‘in yüzde 50′?er hissesine sahip olduğu Debswana firmasına bağlı 4 elmas madeni, dünya elmas üretiminin yüzde 22’sini karşılıyor. Mavi pırlantasıyla ünlü Jwaneng madeni, Debswana’nın gelirlerinin yüzde 70′den fazlasını sağlıyor.

Dünya yüzeyinde bir kara delik

Sibirya’nın Mirna kasabasında bulunan 1.2 kilometre çapındaki elmas madeni tam 50 yılda dev bir çukura döndü. 1952′de elmas bulunduktan sonra küçük Mirna kasabası, dünyanın en büyük elmas merkezlerinden biri haline geldi. Rus Alrosa firmasy tarafından işletilen elmas madeni, rezervleri bitince birkaç yıl önce kaderine terk edildi. Ancak dünyanın en büyük çukuru insanların ilgisini çekmeye devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>